Iluminacje obiektów

Co to znaczy dobrze oświetlony budynek !? Czy to ten który widać z daleka ? czy może ten który świeci się jak choinka w środku miasta ? Nie ! ….. zapytaj nas ! my znamy odpowiedzi na te pytania, oraz szereg innych które związane są w profesjonalnym podejściem do iluminacji obiektów. Świadczy o tym nasze już 10-letnie doświadczenie w realizacjach różnych projektów.

Chcemy przedstawić jak pracujemy nad kompleksowym zrealizowaniem przedsięwzięcia związanym z oświetleniem zewnętrznym budynków i przestrzeni, z wykorzystaniem różnych opraw oświetleniowych.

Kontakt z Światło i Lampy - kliknij!
  • Rozpoznajemy dany temat, tzn. musimy znać odpowiedź na zasadnicze pytania: Co chcemy oświetlić? Jaki efekt chcemy osiągnąć? Z jakiej odległości oświetlamy? Napisz to nam. To pozwala nam na uzgodnienie wstępnej koncepcji, a następnie wyślij maila ze zdjęciem obiektu.
  • Gdy już znamy obiekt, oraz podstawowe odpowiedzi, jesteśmy gotowi do przedstawienie naszego pomysłu na kilka sposobów, w zależności od tego z czym mamy do czynienia, dobieramy rodzaje opraw pod kątem ich mocy oraz sposobu montażu. Obecna technologia LED pozwala nam jeszcze na dokładne określenie kątów padania światła, i barwy światła. Dodatkowym atutem jest jeszcze możliwość wyboru odpowiedniej optyki soczewek, ale o tym opowiemy już na prezentacji.

Sposoby przedstawienia pomysłu:

  • Rysunek techniczny - najprostszy sposób na przekazanie informacji, przedstawiamy w ten sposób gdzie, i jakie oprawy umieścić, z uwzględnieniem rodzaju lampy i sposobu montażu.
  • Symulacja - dzięki programom komputerowym , umieszczamy w projekcie wcześniej ustalone lampy, pokazujemy w ten sposób jaki jest możliwy efekt do osiągnięcia. Dane fotometryczne lampy są odzwierciedlone w programie, zatem dokładnie przedstawiają nasze założenia.
  • Wizualizacja – jest to bardzo dokładny sposób przedstawienia pomysłu, często wykorzystywany jako załącznik do dokumentacji, wniosku do konserwatora zabytków, o udzielenie pozwolenia na iluminacje obiektu, lecz nie koniecznym… Musimy wiedzieć również, że tego typu rozwiązanie stanowi również pewien koszt inwestycji, i jest elementem dość  czasochłonnym.                                            Rysunek pierwszy przedstawia pierwszą propozycje dla klienta, natomiast kolejny został uzupełniony o dodatkowe lampy natynkowe, które umieściliśmy nad każdym balkonem, zgodnie z wszystkimi wcześniej założeniami sugestiami klienta. Jest to budynek wielorodzinny znajdujący się w Krakowie. 
  • Próba– jednym z najbardziej niezawodnych sposobów na trafny dobór opraw oświetleniowych jest próba światła w terenie, uwzględnia wszystkie inne rzeczy które nie uwzględniają poprzednie kwestie, takich jak: sąsiedztwo innych budynków, rodzaj terenu, znajdujące się na budynku świecące reklamy, czy też słupy uliczne. Próba taka polega na tym, iż wybieramy się na miejsce przedsięwzięcia wraz z kompletnym sprzętem, tj. lampami które wcześniej ustaliśmy na trafne do tej iluminacji ( i nie tylko ) Lampy fizycznie umieszczamy w miejscu gdzie wydaje się być dla nich najlepsze, świecimy, obserwujemy efekt …. następnie dokonujemy korekty, jeśli w ogóle takowa jest potrzebna, poprzez zastosowanie innych lamp, słabszych pod kątem strumienia świetlnego, barwy światła, czy też kąta padania światła, oczywiście duże znaczenie ma też miejsce z którego świecimy, zatem na miejscu korygujemy również i to. W trakcie przygotowujemy notatki, na podstawie których powstanie później oferta końcowa.

    Przedstawiamy zdjęcia z dwóch prób jakie organizowaliśmy:

    Przykład organizowanej przez nas próby  - Światła i lampy Fot. 1
    Przykład organizowanej przez nas próby  - Światła i lampy Fot. 2
  • Sporządzamy również kompletną dokumentacje techniczną dla Konserwatora zabytków, w której znajdziemy dokładny opis założeń, rodzaje lamp, dokładne ich rozmieszczenie oraz sposób montażu.

Kilka iluminacji można zobaczyć w zakładce realizacje, nasza oferta dotyczy również domów prywatnych, alejek parkowych, dróg, ścieżek, pomników, itp.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu