Oświetlenie ledowe w pomieszczeniach biurowych.

Oświetlenie ledowe w pomieszczeniach biurowych.

Pragniemy przedstawić Państwu cykl poradników w których będziemy starać się udowodnić, iż w niektórych przypadkach zastosowanie ( zakup ) opraw oświetleniowych z wykorzystaniem techniki LED jest opłacalne, celowo użyliśmy słowa w „niektórych” ponieważ nasze doświadczenie mówi, że różnie z tym bywa…

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej zwłaszcza prowadząc działalność gospodarczą np. w postaci małego hotelu, małego biura, gabinetu lekarskiego …itp. Jak wybrać odpowiednią lampę do zakupu, aby nie przepłacić, ponieważ cena zakupu odgrywa w tym przypadku zasadniczą rolę. Ile możemy zyskać oszczędności na energii elektrycznej wykorzystując oświetlenie led w naszych domach, itp…

Pomieszczenie biurowe

Wybraliśmy do analizy pomieszczenie o symetrycznych kształtach, prostokąt o powierzchni 30m2, wymiary: 6m x 5m metrów, przy wysokości 2,9m. Projekty przygotowaliśmy samodzielnie z wykorzystanie programu Dialux, założyliśmy że pracuje w nim 3 osoby w przypadkowym ułożeniu stanowisk pracy, w obu przypadkach do porównania wykorzystujemy temperaturę barwową 3000K. Staraliśmy się dopasować oprawy tak, aby miały porównywalny strumień świetlny, dokładne parametry poniżej; ilości lamp natomiast tak , aby zgodnie z Polską Normą PN-EN 12464-1:2012 – oświetlenie stanowisk pracy, osiągnąć wymagane natężenie światła.

Porównujemy zatem:

Biuro A w których mamy 6 szt. lamp, w każdej jest po 4 świetlówki starszej generacji typu T8 o mocy 18W każda, łączne zużycie energii dla tego biura to 438W, wynika to z danych podanych przez producenta, iż jedna oprawa zużywa 73W, ale oczywiście zakładając że oprawa jest nowa ! ponieważ w oprawach starszych już kilkuletnich gdzie zastosowano jeszcze stateczniki konwencjonalne ( magnetyczne ) to zużycie jest często większe, oraz że mamy nowe świetlówki, ponieważ w świetlówkach już zużytych, ale jeszcze świecących, skuteczność świetlna spada nawet kilkadziesiąt procent z czasem.

Poniżej obraz przedstawiający nasze biuro z oprawami na świetlówki:

6szt-%204x18.jpg

Rys. 1 – wizualizacja 3D, lampy ze świetlówkami, 60x60 cm w suficie podwieszanym , klosz opalizowany.

Poniżej rysunek, pokazujący rozsył światła, i jego natężenie w Luxach.

wyniki%204x18W.jpg

Rys.2 – wyniki natężenia światła, oprawy świetlówkowe

Płaszczyzna pracy : 0.850m

Φ ( Oprawa )

[lm]

Φ ( Lampa )

[lm]

P [W]

3332

5400

73

W sumie

19992

32400

438

Specyfikacja mocy przyłączeniowej: 14.60 W/m2 = 3.05 W/m2/100lx ( Powierzchnia podstawowa 30.00 m2 ).

Biuro B, w tym przypadku mamy również 6 szt. opraw, lampa z wbudowanymi modułami LED, o łącznej mocy 39W, zakładamy oprawę dobrej jakości tj. moduły świecące renomowanych firm jak Osram, Citizen, oraz z odpowiednio dopasowanym zasilaczem, również markowym, musimy zaznaczyć że tylko tak dopasowany zestaw pozwoli nam skuteczną, bezpieczną pracę oprawy przez 35 tyś godzin. Bardzo ważne w naszym przypadku jest strumień świetlny naszej oprawy, w tym przypadku wynosi on 4680lm, jest to zatem porównywalna moc jak w oprawie świetlówkowej w naszym biurze A.

Musimy tutaj zaznaczyć że oprawy o tak mocnym strumieniu świetlnym są rzadkością w oprawie 60x60cm gdzie pobór mocy to 39W, wychodzi na to że mamy; 120 lm z 1W-ta, świadczy to bezsprzecznie o dobrej jakości wykorzystanych diod i wysokiej skuteczności świetlnej lampy.

Poniżej obraz przedstawiający biuro B z oprawami LED:

6szt-%2039W%20led.jpg

Rys. 3 – wizualizacja 3D, lampy LED - 39W, 60x60 cm w suficie podwieszanym , klosz opalizowany.

Rysunek pokazujący rozsył światła, i jego natężenie w Luxach.

wyniki%20led%206szt%2039W.jpg

Rys.4 – wyniki natężenia światła, oprawy LED

Płaszczyzna pracy : 0.850m

Wykaz opraw: 6 szt. – oprawa LED - ARQ RPM 595 WW OP 39W

Φ ( Oprawa )

[lm]

Φ ( Lampa )

[lm]

P [W]

3312

4680

39

W sumie

19872

28080

234

Specyfikacja mocy przyłączeniowej: 7.80 W/m2 = 1.73 W/m2/100lx ( Powierzchnia podstawowa 30.00 m2 )

Podsumowanie energetyczne

Z powyższych tabel wynika, że zużycie energii elektrycznej jest prawie dwukrotnie mniejsze w przypadku opraw Led, aniżeli w oprawach świetlówkowych, zakładając zatem że w skali 1 miesiąca dla tego 30-metrowego pomieszczenia zyskujemy 19,53 zł brutto, to w skali 1 roku jest to już 234,36 zł PLN. Wyobraźmy sobie teraz, że pewna firma ma takich pomieszczeń dziesięć, to już mamy ponad 2 tyś oszczędności rocznie.

Oczywiście kluczowe w tym wszystkim jest koszt zakupu lamp LED, ponieważ z powyższego wynika że się opłaca! lecz pod warunkiem, że oprawa jest dobrej jakości , i że nie bierzemy pod uwagę różnicy między ceną zakupu za lampę świetlówkową, a lampą led. Tak aby móc skorzystać w tego typu rozwiązania, należało by kupić lampę LED w takiej samej cenie, co oprawę na świetlówki, jednak czy tak jest, i czy to możliwe !?

Koszt zakupu

Oprawa 4x18W z plexi

Cena : 250 zł  + 4 x 12,50 zł za świetlówki

Razem : 300 zł brutto

Koszt inwestycji dla Biura A:

1800 zł bruttu

Oprawa LED 39W/3000K

Cena:  450 zł brutto

Koszt inwestycji dla Biura B:

2700 zł brutto

Różnica między tymi zakupami wynosi 900 zł, aby nasza inwestycja (bo chyba tak musimy to nazwać) miała się zwrócić biorąc pod uwagę znaczne niższe zużycie energii elektrycznej potrzebujemy dokładnie 3 lat i 8 miesięcy, po tym czasie to już tylko zysk.

Musimy jeszcze uwzględnić takie rzeczy jak :

  • wygląd zewnętrzny, ładna ramka, itp.( lampa zgaszona )
  • długość gwarancji na dany produkt
  • awaryjność produktów, czyli jak często musimy wzywać elektryka do ewentualnych napraw
  • wymianę źródeł światła

Wszystkie te podpunkty przemawiają za zakupem oprawy z LED, jedynym minusem tylko, jest wyższy koszt zakupu.

Reasumując

Rozważając nasz zakup uważamy że w każdym przypadku jest to indywidualne podejście do sprawy, zależy to od rodzaju oświetlanego pomieszczenia biurowego, oraz ilości w danym przedsięwzięciu, zapewne również od możliwości inwestycyjnych, finansowych. Bardzo ważne jest, czy przykładamy bardziej uwagę na efekt wizualny, czy też na efekt funkcjonalny wnętrza.

W naszym porównaniu wykorzystaliśmy lampy o identycznych parametrach świetlnych, ale gdybyśmy zaczęliśmy rozważać zakup czegoś innego, to możemy sięgnąć po lampy LED, ale tańsze, pamiętajmy jednak że ich strumień świetlny nie będzie większy niż 3500lm , zatem do naszych pomieszczeń „A’ i „B” musielibyśmy zastosować 8 sztuk, to pewnie już równoważy wydatek, i oczywiście są innej, zdecydowanie gorszej jakości.

Możemy również zastosować oprawy z odbłyśnikami , gdzie znacznie poprawiany skuteczność świetlną , ale to już kwestia innego wyboru , i innego wyglądu lampy, zastąpienie białej, całej świecącej powierzchni 60x60cm plexi , na oprawy z odbłyśnikiem, tzw. rastry. Ale czy w tym przypadku wykorzystać świetlówki LED ? to już temat na kolejną część naszego poradnika.

Komentarze

Dodaj komentarz